5ASTMD3E3F31I3N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ASTMD3E3F31I3N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
896-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.05GHZ 896FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 250
Packaging :
Tray
Package / Case :
896-BBGA, FCBGA
Length :
31mm
Base Part Number :
5ASTMD3
Peripherals :
DMA, POR, WDT
RAM Size :
64KB
Primary Attributes :
FPGA - 350K Logic Elements
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Height Seated (Max) :
2.7mm
Number of Terminations :
896
Width :
31mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.12V
Surface Mount :
yes
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.18V
Terminal Position :
BOTTOM
Speed :
1.05GHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Architecture :
MCU, FPGA
Supply Voltage :
1.15V