5AGTFD3H3F40I5N
Mfr.Part #
5AGTFD3H3F40I5N
Package / Case
1517-BBGA
Description
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Number of Outputs :
704
JESD-609 Code :
e1
Supply Voltage :
1.1V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of LABs/CLBs :
Width :
40mm
Base Part Number :
5AGTFD3
Length :
40mm
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Number of Inputs :
704
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Height Seated (Max) :
2.7mm
Package / Case :
1517-BBGA
Clock Frequency :
622MHz
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
5AGTFD3H3F40I5N
2.7mm mm FPGAs Arria V GT Series 1517-BBGA 1mm mm
5AGTFD3H3F40I5N Overview
There is a 1517-BBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 704 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 362000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.07V~1.13V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Arria V GT series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 704 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 19822592 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number 5AGTFD3. 17110 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is provided by a 1.11.2/3.32.5V battery that is included with the device. Usually, fpga semiconductor uses a 622MHz crystal.