5AGTFC7H3F35I5N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AGTFC7H3F35I5N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Height Seated (Max) :
2.7mm
Length :
35mm
Clock Frequency :
622MHz
Base Part Number :
5AGTFC7
Supply Voltage :
1.1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Arria V GT
HTS Code :
Number of Outputs :
544
Number of Logic Elements/Cells :
Number of LABs/CLBs :
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e1
Terminal Form :
Ball
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Width :
35mm
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Total RAM Bits :
Packaging :
Tray
Number of I/O :
544
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V