517D477M025CD6AE3
Mfr.Part #
517D477M025CD6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
470mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
470mA
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Height :
16mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
705mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Terminations :
2
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.16
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.3525mA
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
10mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
517D477M025CD6AE3
Vishay / Sprague 517D477M025CD6AE3
517D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 470mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can