517D105M050JA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
517D105M050JA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Stock
859
In Stock :
859
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.1
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.004mA
Height :
11mm
Voltage - Rated DC :
50V
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current @ High Frequency :
24mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1μF
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Series :
517D
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
12mA
Lead Pitch :
2mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
517D105M050JA6AE3
Vishay / Sprague 517D105M050JA6AE3
517D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can