517D106M016JA6AE3
Mfr.Part #
517D106M016JA6AE3
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
10μF
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
35mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
70mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Polarity :
Polar
Datasheets
517D106M016JA6AE3
Vishay / Sprague 517D106M016JA6AE3
517D 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can