517D476M200DK6AE3
Mfr.Part #
517D476M200DK6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current :
220mA
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Polarization :
Polar
Polarity :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
352mA @ 10kHz
Capacitance :
47μF
Datasheets
517D476M200DK6AE3
Vishay / Sprague 517D476M200DK6AE3
517D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can