517D476M063BB6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
517D476M063BB6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
47μF
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
517D
Voltage - Rated :
63V
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Ripple Current :
155mA
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Polarity :
Polar
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
310mA @ 10kHz
Datasheets
517D476M063BB6AE3
Vishay / Sprague 517D476M063BB6AE3
517D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 155mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can