517D476M050AA6AE3
Mfr.Part #
517D476M050AA6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
125mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
11mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0705mA
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Diameter :
6.3mm
Datasheets
517D476M050AA6AE3
Vishay / Sprague 517D476M050AA6AE3
517D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can