517D476M025JA6AE3
Mfr.Part #
517D476M025JA6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current :
90mA
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Series :
517D
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.03525mA
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
11mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
517D476M025JA6AE3
Vishay / Sprague 517D476M025JA6AE3
517D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can