517D475M100JA6AE3
Mfr.Part #
517D475M100JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
37mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
5mm
Height :
11mm
Series :
517D
Leakage Current :
0.0141mA
Ripple Current :
37mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Ripple Current @ High Frequency :
74mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2mm
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
517D475M100JA6AE3
Vishay / Sprague 517D475M100JA6AE3
517D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 37mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can