517D475M063JA6AE3
Mfr.Part #
517D475M063JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
63V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
68mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.008883mA
Ripple Current :
34mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
517D
Number of Terminations :
2
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.09
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Length :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
2mm
Published :
Datasheets
517D475M063JA6AE3
Vishay / Sprague 517D475M063JA6AE3
517D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can