517D475M050JA6AE3
Mfr.Part #
517D475M050JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
11mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Through Hole
Polarity :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Termination :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
30mA
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 10kHz
Diameter :
5mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Length :
11mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
517D475M050JA6AE3
Vishay / Sprague 517D475M050JA6AE3
517D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can