517D474M200AA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
517D474M200AA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Series :
517D
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ High Frequency :
19.2mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
12mA
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Capacitance :
0.47µF
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
517D474M200AA6AE3
Vishay / Sprague 517D474M200AA6AE3
517D 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can