517D337M063DG6AE3
Mfr.Part #
517D337M063DG6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
975mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Polarity :
Polar
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
650mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Datasheets
517D337M063DG6AE3
Vishay / Sprague 517D337M063DG6AE3
517D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can