517D337M025CC6AE3
Mfr.Part #
517D337M025CC6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
532.5mA @ 10kHz
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
0.2475mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
5mm
Length :
12.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
355mA
Capacitance :
330µF
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
355mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
517D337M025CC6AE3
Vishay / Sprague 517D337M025CC6AE3
517D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 355mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can