517D337M016BB6AE3
Mfr.Part #
517D337M016BB6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
427.5mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
11.5mm
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
285mA
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
285mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Datasheets
517D337M016BB6AE3
Vishay / Sprague 517D337M016BB6AE3
517D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 285mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can