517D336M250DK6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
517D336M250DK6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
190mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Diameter :
12.5mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Pitch :
5mm
Length :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
304mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.43mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Series :
517D
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.15
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33μF
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
517D336M250DK6AE3
Vishay / Sprague 517D336M250DK6AE3
517D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can