517D226M016JA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
517D226M016JA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
22µF
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
55mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
517D
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
110mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
517D226M016JA6AE3
Vishay / Sprague 517D226M016JA6AE3
517D 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can