517D109M016FV6AE3
Mfr.Part #
517D109M016FV6AE3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Stock
162
In Stock :
162
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.18 %
Leakage Current :
4.8mA
Ripple Current @ High Frequency :
2.496A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Length :
40mm
Diameter :
18mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.17A @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
2.17A
Tolerance :
±20%
Datasheets
517D109M016FV6AE3
Vishay / Sprague 517D109M016FV6AE3
517D 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.17A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can