517D108M100FV6AE3
Mfr.Part #
517D108M100FV6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
1.32A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.32A @ 120Hz
Series :
517D
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Polarity :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.518A @ 10kHz
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
517D108M100FV6AE3
Vishay / Sprague 517D108M100FV6AE3
517D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.32A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can