517D107M063CC8PE3
Mfr.Part #
517D107M063CC8PE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current :
260mA
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ High Frequency :
390mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
517D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
10mm
e3
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Length :
12.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminum
Datasheets
517D107M063CC8PE3
Vishay / Sprague 517D107M063CC8PE3
517D 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 260mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can