517D107M063CC6AE3
Mfr.Part #
517D107M063CC6AE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Radial, Can
Length :
12.5mm
Polar
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
260mA
Diameter :
10mm
Voltage - Rated :
63V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.189mA
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
390mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Capacitance :
100μF
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.09
Datasheets
517D107M063CC6AE3
Vishay / Sprague 517D107M063CC6AE3
517D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can