517D107M025AA6AE3
Mfr.Part #
517D107M025AA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
6.3mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.16
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Leakage Current :
0.075mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
100μF
Lead Diameter :
500 µm
Series :
517D
Height :
11mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
145mA
Ripple Current @ High Frequency :
217.5mA @ 10kHz
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
517D107M025AA6AE3
Vishay / Sprague 517D107M025AA6AE3
517D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 145mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can