516D688M016RT6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D688M016RT6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
516D
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
3.264mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.709Diax1.614L 18.00mmx41.00mm
Length :
41mm
Capacitance :
6800µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.16
Ripple Current :
2.31A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.31A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
2.657A @ 10kHz
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
516D688M016RT6AE3
516D 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.31A 0.709Diax1.614L 18.00mmx41.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can