516D105M160LL7BE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D105M160LL7BE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Ripple Current @ High Frequency :
20.8mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.056mA
Size / Dimension :
0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
160V
Ripple Current :
13mA
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Series :
516D
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Length :
12mm
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
13mA @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial, Can
Tan Delta :
0.2
Datasheets
516D105M160LL7BE3
516D 1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 13mA 0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can