516D478M010QS6AE3
Mfr.Part #
516D478M010QS6AE3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Terminal Shape :
Wire
Length :
31.5mm
Leakage Current :
1.41mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
4700µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
1.73A
Ripple Current @ High Frequency :
1.99A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.630Diax1.240L 16.00mmx31.50mm
Datasheets
516D478M010QS6AE3
516D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.73A 0.630Diax1.240L 16.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can