516D477M100QS6AE3
Mfr.Part #
516D477M100QS6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V AXIAL
Leakage Current :
1.41mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.630Diax1.240L 16.00mmx31.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.08
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
Ripple Current @ High Frequency :
1.455A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
970mA @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
970mA
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
31.5mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Datasheets
516D477M100QS6AE3
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.630Diax1.240L 16.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can