516D477M063PS7BE3
Mfr.Part #
516D477M063PS7BE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
840mA
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
63V
Leakage Current :
0.8883mA
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
31.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 10kHz
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
470µF
Diameter :
13mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
516D477M063PS7BE3
516D 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 840mA 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can