516D477M063PS6AE3
Mfr.Part #
516D477M063PS6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.8883mA
Mount :
Through Hole
Termination :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
840mA
Capacitance :
470µF
Diameter :
13mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Tan Delta :
0.08
2000 hours
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Height :
31.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
Published :
yes
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
516D477M063PS6AE3
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can