516D477M050PR7BE3
Mfr.Part #
516D477M050PR7BE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.705mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
26mm
Published :
Capacitance :
470µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
730mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
730mA
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Packing Method :
TR
Ripple Current @ High Frequency :
1.095A @ 10kHz
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
13mm
Datasheets
516D477M050PR7BE3
516D 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 730mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can