516D477M050PR6AE3
Mfr.Part #
516D477M050PR6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
730mA
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
0.705mA
Pbfree Code :
yes
Weight :
4.535924g
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Wire
Number of Pins :
516D
Contact Plating :
Tin
Mount :
PCB, Through Hole
Number of Terminations :
2
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.095A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
13mm
Ripple Current @ Low Frequency :
730mA @ 120Hz
Height :
26mm
Tan Delta :
0.1
Datasheets
516D477M050PR6AE3
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can