516D477M035NR7BE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D477M035NR7BE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
470µF
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
610mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
35V
Mount :
Through Hole
Diameter :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
516D
Tan Delta :
0.12
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Length :
26mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
915mA @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.4935mA
Datasheets
516D477M035NR7BE3
516D 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 610mA 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can