516D477M025NR6AE3
Mfr.Part #
516D477M025NR6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
510mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
10mm
Published :
Tan Delta :
0.14
Ripple Current @ High Frequency :
765mA @ 10kHz
Series :
516D
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Through Hole
Polar
Number of Pins :
2
Termination :
Axial
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 120Hz
Height :
25mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
470µF
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
516D477M025NR6AE3
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can