516D477M016MN7BE3
Mfr.Part #
516D477M016MN7BE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
430mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
645mA @ 10kHz
Ripple Current :
430mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.16
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.2256mA
Datasheets
516D477M016MN7BE3
516D 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 430mA 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can