516D477M016MN6AE3
Mfr.Part #
516D477M016MN6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
REACH SVHC :
Unknown
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Height :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
645mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
430mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Capacitance :
470µF
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
430mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Datasheets
516D477M016MN6AE3
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can