516D477M010MM6AE3
Mfr.Part #
516D477M010MM6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V AXIAL
Diameter :
8mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
16mm
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
525mA @ 10kHz
Ripple Current :
350mA
Leakage Current :
0.141mA
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
470µF
Tan Delta :
0.2
Datasheets
516D477M010MM6AE3
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can