516D476M025LL7BE3
Mfr.Part #
516D476M025LL7BE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.03525mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
12mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tan Delta :
0.14
Ripple Current :
100mA
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
516D476M025LL7BE3
516D 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 100mA 0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can