516D476M025LL6AE3
Mfr.Part #
516D476M025LL6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
100mA
Series :
516D
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
47μF
Tan Delta :
0.14
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
EAR99
Termination :
Axial
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
12mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
Size / Dimension :
0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 10kHz
Diameter :
6.3mm
Datasheets
516D476M025LL6AE3
516D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 100mA 0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can