516D475M250MN6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D475M250MN6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
72mA @ 10kHz
Length :
20mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.147mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
516D
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Package / Case :
Axial, Can
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
4.7μF
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
45mA
Datasheets
516D475M250MN6AE3
516D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can