516D337M063PR7BE3
Mfr.Part #
516D337M063PR7BE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL
Diameter :
13mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.08
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.6237mA
Capacitance :
330µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
975mA @ 10kHz
Length :
26mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
650mA
Datasheets
516D337M063PR7BE3
516D 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 650mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can