516D337M016MM6AE3
Mfr.Part #
516D337M016MM6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Series :
516D
Termination :
Axial
Capacitance :
330µF
Contact Plating :
Tin
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 10kHz
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
16V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.1584mA
Published :
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
320mA
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Length :
16mm
Datasheets
516D337M016MM6AE3
516D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 320mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can