516D336M035LL7BE3
Mfr.Part #
516D336M035LL7BE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V AXIAL
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
6.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
90mA
Tolerance :
±20%
Length :
12mm
Leakage Current :
0.03465mA
Tan Delta :
0.12
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm
Datasheets
516D336M035LL7BE3
516D 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 90mA 0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can