516D336M035LL6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D336M035LL6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Length :
12mm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
90mA
Packaging :
Bulk
Diameter :
6.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
35V
Tan Delta :
0.12
Leakage Current :
0.03465mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
33μF
Series :
516D
Size / Dimension :
0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Datasheets
516D336M035LL6AE3
516D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can