516D228M050RT6AE3
Mfr.Part #
516D228M050RT6AE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V AXIAL
Ripple Current :
1.92A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Diax1.614L 18.00mmx41.00mm
Tan Delta :
0.1
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.208A @ 10kHz
Capacitance :
2200µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
41mm
Diameter :
18mm
Leakage Current :
3.3mA
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.92A @ 120Hz
Datasheets
516D228M050RT6AE3
516D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.92A 0.709Diax1.614L 18.00mmx41.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can