516D228M016PS7BE3
Mfr.Part #
516D228M016PS7BE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Length :
31.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.16
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR
Leakage Current :
1.056mA
Ripple Current @ High Frequency :
1.357A @ 10kHz
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current :
1.18A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.18A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
13mm
Capacitance :
2200µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Datasheets
516D228M016PS7BE3
516D 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.18A 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can