516D228M016PS6AE3
Mfr.Part #
516D228M016PS6AE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Ripple Current :
1.18A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.18A @ 120Hz
Capacitance :
2200µF
Tan Delta :
0.16
Length :
31.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.357A @ 10kHz
Diameter :
13mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
16V
Leakage Current :
1.056mA
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Tolerance :
±20%
yes
Published :
Packaging :
Bulk
Datasheets
516D228M016PS6AE3
516D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.18A 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can