516D228M010PR6AE3
Mfr.Part #
516D228M010PR6AE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL
Diameter :
13mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
1.254A @ 10kHz
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.09A
Leakage Current :
0.66mA
Capacitance :
2200µF
Length :
26mm
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.09A @ 120Hz
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Datasheets
516D228M010PR6AE3
516D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can