516D227M100PR7BE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D227M100PR7BE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Length :
26mm
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Leakage Current :
0.66mA
Diameter :
13mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Packing Method :
TR
Tan Delta :
0.08
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Series :
516D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
560mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
516D227M100PR7BE3
516D 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 560mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can