516D227M100PR6AE3
Mfr.Part #
516D227M100PR6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
26mm
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.08
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current :
560mA
Diameter :
13mm
Leakage Current :
0.66mA
Capacitance :
220μF
Datasheets
516D227M100PR6AE3
516D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can